PRIJIMACKY-TSP.CZDiskusní fórum o všem, co se týká přípravy na TSP MU a studia na Masarykově univerzitě v Brně

Akce:  Domů | Odpovědět | Statistika | Registrace | Hledat
 
 
Diskusní fórum: testy studijních předpokladů, Brno / Test studijních předpokladů 2013 / Zapsání se na více oborů
. 1 . 2 . 3 . >>
Autor Zpráva
Anonymní
# Zasláno: 29 Kvě 2013 18:18


Ahoj, kamarádi mi říkali, že se mohu zapsat na více oborů a prodloužit si tím dobu na rozhodnutí, kam jít. Je to pravda? A dá se případně zapsat pouze na více fakult, nebo i na více oborů na jedné fakultě?

Anonymní
# Zasláno: 29 Kvě 2013 19:44


No tak jako "prodloužit" ho můžeš, že. Ale je tu několik ale. Zaprvé ke každému studiu se Ti připočítává nesouběžná doba všech neúspěšných studií (to jsou ta ukončená jinak než titulem - někdy přestup nebo změna/ztráta akreditace, častěji však buď na vlastní žádost, nebo "vyhazovem" od školy pro nesplnění požadavků).

No takže do těch studií, ve kterých hodláš pokračovat, se Ti třeba nic počítat nebude, ale ve všech ostatních (třeba pak v navazujícím magisterském) se Ti o toto období zkrátí doba, po kterou můžeš studovat, než Ti vyměří poplatek za prodlouženou dobu studia - to je jak kde, na MU nejmíň 15 000 každých 6 měsíců, třeba UPOL má ještě mastnější.

Jo, pokud chceš studium ukončit, tak jednak zvaž přerušení (to se jednak pro účely toho poplatku nepočítá do doby studia, no a taky přerušené studium není ukončené, natož neúspěšně a poplatek nejde vyměřit zpětně - takže jedno studium po 2 letech na 3 roky přeruším, mezitím vystuduju Bc. i navazující, pak ukončím to přerušené; kdybych ho ukončila hned, tak by se jeho délka počítala k tomu navazujícímu, což teď už nejde), pokud nechceš, tak aspoň ukonči sám.
Čekání na školu prodlužuje délku studia (které se stane neúspěšným), protože ona zjistí, žes nesplnil podmínky, až na konci semestru. No anebo ještě později, protože třeba na MU se kredity pro postup do dalšího semestru sčítají ze všech studií dohromady. Takže bez jediného kreditu můžeš postupovat pořád dál a dál, pokud je nasbíráš na jiných studiích.


No a další problém by mohl nastat pro mimobrněnské, protože MU ubytovací stipendium vyplácí jen studentům, kteří studují první studium daného typu (pokud ho ukončí do 30. října toho prvního roku, tak podmínky splňují). Takže pokud si ukončíš to, kdes měl jako první zápis, máš celé 3/5/pořád let smůlu.


Počet souběžných studií není nijak omezen, můžeš jich mít víc na různých fakultách i univerzitách, ale musíš počítat s následky.

Anonymní
# Zasláno: 29 Kvě 2013 20:10


Jenže já nechci studovat více oborů, chci studovat pouze 1. To, co mi tvrdili bylo, že se při zápisu - dejme tomu v červenci - zapíšu třeba na PrF a PedF a až v září se rozhodnu, kam definitivně půjdu.

lulamae
Člen
# Zasláno: 29 Kvě 2013 20:14


Anonymní
Študentom si odo dňa zápisu.
Takže sa nehrá na žiadne "nástup" v září.

Tvoj zápis je záväzný a plynie z toho to, čo napísal anonym vyššie.

Anonymní
# Zasláno: 29 Kvě 2013 20:18


Co kdyz jsem napr. studentem od 20. 6. 2011 a Bc. statnice budu delat a uspesne vykonam 30. 6. 2014? Jde o prekroceni 3 let.

lulamae
Člen
# Zasláno: 29 Kvě 2013 20:20


Anonymní
ak je to tvoje prve Bc., tak mas bezplatne dobu studia 3+1 rok.
Takze si v limite.

Anonymní
# Zasláno: 29 Kvě 2013 20:34


lulamae: tak to je ale celkem nefer, nezda se ti? Clovek vsechno splni presne a presto mu odectou 3+1 rok, nebot fakulta kona statnice par dni po zacatku "roku ctyri".

lulamae
Člen
# Zasláno: 29 Kvě 2013 20:37


Anonymní
Kua decka, identifikujte sa! Kto sa ma vyznat v samych anonymoch?

Ak si anonym so statnicami tak nie, nic platit nebudes.

Ak si cudzi, rozhorceny anonym, tak odpoved je, ze standardna doba pre dokoncenie studia v Bc. su roky 3. Je dobra vola systemu, ze dava moznost bezplatne studovat v prvom studiu bezplatne 3+1 rok.

Takze ake nefer?

Anonymní
# Zasláno: 29 Kvě 2013 20:59


lulamae: Bc. studium jsem zapocal dejme tomu 20. 6. 2011. Vim, ze mam bezplatne dobu studia 3+1 rok, ale pro by se me mel pocitat +1 rok, kdyz budu delat statnice napr. 30. 6. 2014, tj. za 3 roky a par dni?

lulamae
Člen
# Zasláno: 29 Kvě 2013 21:01


Anonymní
My si asi v niecom dost zasadne nerozumieme.
Je bezplatna doba 4*365 dni, odo dna zapisu, do dna ukoncenia studia. Ak to stihnes v tejto lehote - neplatis nic. Ak tuto lehotu presvihnes, bude ti vymerany poplatok.

Lepsie? :)

Ziadne "rok navyse" sa ti nikam nenapocitava.. asi si fakt nerozumieme.

Anonymní
# Zasláno: 29 Kvě 2013 21:07


Je to nefér, někdo se do tří roků vejde, ani neví jak, ale takoví studenti ESF mají smůlu - brzký zápis, pozdní státnice, i když neprotahují. Když někdo studuje více studií (a třeba i úspěšně), může na tom tratit.

No naštěstí je další dobrá vůle systému (konkrétně na MU), že pokud jsou studia alespoň jedním dnem souběžná, jde si ten +1 rok vybrat i v jiném než prvním studiu.

lulamae
Člen
# Zasláno: 29 Kvě 2013 21:09


Anonymní
Ja stale nechapem. Student ESF, ktory studuje riadne, ziaden poplatok vymerany nema. Jeho riadne studium je v limite bezplatnej doby. Sou?

Anonymní
# Zasláno: 29 Kvě 2013 21:21


Co kdyz studujes jeste na jine VS a studium ukonci po prvnim roku? V danem pripade studoval oficialne 3+2 let, coz je nefer.

lulamae
Člen
# Zasláno: 29 Kvě 2013 21:26


Anonymní
ak to ine studium studoval subezne s ESF, tak sa nic nedeje. doba subeznych studii sa pocita len raz. ten rok odstudovany inde by mu vyrobil pripadne poplatky az v dalsom zapocatom studiu.

Anonymní
# Zasláno: 29 Kvě 2013 21:28


lulamae: a kdyz nestuduji soubezne, tak to problem je, ne?
Uprimne, zapisu-li se na fakultu, na niz dostuduji ukazkove dle studijniho planu, tj. behem 6 semestru vcetne statnic, nevidim duvod, proc by se me takove studium melo pocitat jako 3+1.

lulamae
Člen
# Zasláno: 29 Kvě 2013 21:31


Anonymní
Pretoz sankcie su naduniverzitne a nemaju co docinenia s tym, ze niekde studujes?

Inak.
Stat za teba zaplati tvoje studium v dlzke 4 roky. Ak studujes dlhsie, fakulta na teba nedostane nic. takze velmi, ale velmi zjednodusene - platis si cast nakladov, co fakultu stojis ( ten poplatok aj tak nepokryje cele).

Je to pochopitelnejsie?

Anonymní
# Zasláno: 29 Kvě 2013 21:37


lulamae: prijde ti fer, ze mne fakulta ukroji 3+1 let, tj. i ten rok navic, ackoliv ji vystuduji radne za dobu 6 po sobe jdoucich semestru?

Vychazim z toho, ze teoreticky mohu kazdy rok zapocit studium na jine VS v Bc. stupni a to 4x do urciteho veku. Jinymi slovy studovat 4 roky na Bc. stupni.

Anonymní
# Zasláno: 29 Kvě 2013 21:40


No tak ono se nikam "nepočítá" jako neúspěšné, akorát prostě "nárok" na +1 rok v jiném studiu už není (jo, v prvním navazujícím po právě jednom bakaláři), nezávisle na tom, jestli ho využiješ.

Student ESF, ktory studuje riadne, ziaden poplatok vymerany nema

Pokud studuje jen tu ESF, tak nemá. Dost jich k tomu studuje další studium (jo, vím, jejich problém), rozhodnou se třeba jedno skončit v červnu a jedno v září. Pak mají tedy smůlu, zatímco kdyby první studium ukončili do standardní doby, mohli by si to druhé protáhnout.

On se totiž ten +1 rok bere jako vybraný, i když přesáhnu byť jen o den. V jiném studiu už mám smůlu. A stejně tak poplatek je vyměřen za započatých 6 měsíců, i když přesáhnu nakonec třeba jen o půlku.

lulamae
Člen
# Zasláno: 29 Kvě 2013 21:40 | Změnil/a: lulamae


Anonymní
Ten tvoj " rok navic" stratis tym, ze si ho odstudoval inde.
Doba studiimsa pre ucely vymeriavania poplatku scita.

A po prvom absolutoriu ten "rok navic" dokonca v dalsom studiu stratis- nie je nan viac narok (bez ohladu na to, ci si ho nejak vyuzil, alebo nie).

Je to proste sankcia za to, ze mas na VS odstudovane viac, nez za teba stat tej skole uhradi.

Poplatok je mozne alikvotne znizit - len na vysku skutocneho presiahnutia.

Anonymní
# Zasláno: 29 Kvě 2013 21:41


A po prvom absolutoriu ten "rok navic" dokonca v dalsom studiu stratis

Ano, nezávisle na tom, jestli ho odstudoval. O to mu jde.

Anonymní
# Zasláno: 29 Kvě 2013 21:44


Z jineho soudku.

Zapis do Bc. studia 20. 6. 2011. Statnice uspesne 30. 6. 2014, tj. za 3 roky a par dni. Kolik penez ziska fakulta (univerzita) od MSMT v pripade, ze je to moje prvni a jedine studium? Hadam, ze normativ za 7 semestru, pletu se?

lulamae
Člen
# Zasláno: 29 Kvě 2013 21:44


Anonymní
Aha.
Ale to nech sa potom stazuje na legislativnej rade vlady.
To nie je o tom "fer" a "nefer". Pravidla su takto nastavene od zaciatku.

Anonymní
# Zasláno: 29 Kvě 2013 22:55


No ona je zrovna tohle interpretace MU, takže stěžovat si na +1 rok nebo ne +1 rok, to asi ne, ale je to prostě takové "záleží na fakultě", taky bych to radši nadfakultní, jak píšeš. Jenže spravedlnost ani "spravedlnost" není pro všechny a neexistuje nic jako nárok na bezplatné studium.

Normativ, no, ten určitě prudce roste. A poplatky za studium ty "náklady" za studenta tak úplně nekryjí.

Anonymní
# Zasláno: 30 Kvě 2013 10:07


Sorry mě to přijde nějaké složíté, asi to blbě chápu. já teď studuju 1. rok jeden obor a letos si hodlám dát další (jako dva jednooborové) - to se mi ještě vejde do limitu, ne? ale pak, když bych se další rok dostala někam, kam chci víc, tak bych si jeden z těch dvou zrušila (nebo oba) a šla na ten, co chci - takže pak by se mi to zkrátilo o 2+1 roku?

lulamae
Člen
# Zasláno: 30 Kvě 2013 10:20


Anonymní
Zlozite to nie je.

Skus obetovat par minut a precitat si to priamo zo zdroja - http://www.muni.cz/study/attributes/tuition_fees/i nfo

Anonymní
# Zasláno: 30 Kvě 2013 15:31


Za souběžné studium se neplatí, to zanechané by se promítnout mohlo, proto je lepší ho přerušit (hlavně pokud ho člověk nezanechává po týdnu, že).

Anonymní
# Zasláno: 31 Kvě 2013 11:13


Už v tom mám trochu hokej :D ....když se nemohu rozhodnout, na co přesně chci..rozhodnu se tedy studovat 2 obory na 2 fakultách a pokud to nebudu zvládat, tak jedno přeruším či ukončím. Jak je to poté s placením za studium? (když beru v potaz, že se třeba něco stane a nestihnu si udělat bc. za 3 roky)

lulamae
Člen
# Zasláno: 31 Kvě 2013 12:50


Anonymní
Štúdium A a B.
Po 2 rokoch A už nechceš, takže ho zanechávaš (prerušovanie nemá význam, je to súbežné štúdium).
B končíš úspešne, a máš na to tie 4 roky (4*365 dní odo dňa zápisu do B štúdia).

Nič neplatíš.

Ak začneš študovať akékoľvek iné štúdium (nMgr, nové Bc.) tak ten pohrobok z A (cca dva roky teda) sa ti prejaví do toho nového štúdia.

Štandardne máš 3*365 bezplatých dní na vyštudovanie nMgr. a 3*365 dní na vyštudovanie (ďalšieho) Bc. (ten "plus jeden rok" platí len do prvého absolutória v danom stupni).

Ak pôjdeš na nMgr, tak sa ti do 3*365 pripočíta doba strávená štúdiom v A.
A ak to zjednodušíme, tak 3 roky na nMgr., cca dva roky boli v štúdiu A, takže po roku na nMgr. by ti tbol zrejme vymeraný poplatok za predĺženú dobu štúdia).

Anonymní
# Zasláno: 31 Kvě 2013 17:52


Lula: sorry, ze se pripominam. Ale uz me zajima jenom jedna vec - zapis do Bc. studia 20. 6. 2011 a statnice uspesne 30. 6. 2014, tj. za 3 roky a par dni. Kolik penez ziska univerzita (fakulta) v pripade, ze jde o moje prvni studium, resp. za kolik semestru ci akademickych roku?

lulamae
Člen
# Zasláno: 31 Kvě 2013 17:58


Anonymní
Neviem. Do financovania vidim po tu mieru, kolko stat hradi za studenta maximalne. Ani neviem, ake presne ciastky to v pripade jednotlivych fakult ci odborov su.

. 1 . 2 . 3 . >>
Vaše odpověď

          vypnout *Co to je?

 » Uživatelské jméno  » Heslo 
 
 

miniBB forum software © 2001-2013 | Využíváme služeb Monty Webhosting
© 2006-2013 Martin Víta, Kurzy-Fido.cz | Spolupracujeme s Aleph.cz | Navštivte partnerské diskusní fórum o testech Scio