PRIJIMACKY-TSP.CZDiskusní fórum o všem, co se týká přípravy na TSP MU a studia na Masarykově univerzitě v Brně

Akce:  Domů | Odpovědět | Statistika | Registrace | Hledat
 
 
Diskusní fórum: testy studijních předpokladů, Brno / Studium na MU / OSP vs. TSP
. 1 . 2 . >>
Autor Zpráva
Eliska
Člen
# Zasláno: 5 Led 2007 14:33


Chtěla bych se zeptat, jaký je rozdíl mezi TSP a OPS. Když se budu připravovat na TSP, udělám potom i OSP? Jsou některé těžší?

woland
Administrátor
# Zasláno: 5 Led 2007 14:41


Rozdíl v tom je a celkem značný: tyto dva testy se překrývají, ale tak možná z 10 procent, v tom, co je nazváno u TSP analytické myšlení.

Pro úspěšné zvládnutí TSP MU je zapotřebí větší znalostní zázemí, ale nedá se říci, že jeden z těchto testů je těžší, to je spíš individuální záležitost. Nejlepší je, když si podrobně prohlédnete několik starších TSP a uděláte si na stránkách Scio ukázkový test.

Přivedla jste mě na myšlenku, napsat nějaký krátký materiál o tom, v čem se to liší: tipuju, že tak za týden by to mohlo být hotové.

Eliska
Člen
# Zasláno: 5 Led 2007 14:53


To je rychlost, až jsem se lekla:-) Moc děkuju.

woland
Administrátor
# Zasláno: 5 Led 2007 17:53


Tady to prostě žije! :-)

enneki
Člen
# Zasláno: 18 Led 2007 20:57


ahoj wolande:-)taky jsme se třídou nedávno debatovali nad otázkou tsp vs. osp..no ahádáme se dále...:-D..prosím Tě,tak jáky je ten rozdíl?...pokud bys mohl,tak alespoň trochu podrobněji- někteří od "nás" si myslí že tam je halvně všeobecný přehled,ale dělám scio kurzy a tam je o přehledu asi tak..nic..mimo základního kulturního přehledu, který je podobný jako u TSP..díky Hans:-)

woland
Administrátor
# Zasláno: 19 Led 2007 19:30


enneki

Zdravím Vás všechny! Hlavně se nehádejte, ty testy za to nestojí... ;-)

Zatím Vás zavalím jenom souhrnem bodů,
- v OSP Scio nejsou zastoupené úlohy na prostorovou představivost a symbolické myšlení
- verbální oddíl u OSP Scio obsahuje jen úlohy na doplňování slov do vět, hledání antonym nebo synonym a hledání dvojic slov, mezi kterými je stejný vztah jako ve dvojici v zadání, kdežto verbální myšlení v TSP je nyní zaměřeno více "čsštinářsky" (mrkněte na starší TSP!)
- numerické myšlení u TSP má teď podobu spíše numerického IQ testu, zatímco ten odpovídající (kvantitativní) oddíl u OSP obsahuje slovní úlohy, testující základní mat. dovednosti (počítání s procenty, řešení dvou rovnic o dvou neznámých, ...) a také úlohy na čtení z grafů a tabulek. Jinak, když máte po ruce TSP MU 2004, tak ty obsahují subtest numerické myšlení, který je prakticky shodný s tím kvantitativním oddílem u OSP Scio (protože v roce 2004 TSP MU vytvářela spol. Scio...)
- k řešení subtestu "úsudky" v TSP je zapotřebí alespoň základní znalost výrokové logiky a sylogistiky, v OSP Scio odpovídající oddíl chybí, tam se "bez té logiky" obejdete
- analytický oddíl u OSP Scio obsahuje převážně úlohy na vyvozování z textu a zebry a několik úloh typu podmínky (částečně to odpovídá analytickému myšlení TSP MU 2004)
- kromě těch tří oddílů (verbální, analytický, kvantitativní) testy OSP Scio nic dalšího neobsahují. Všeobecný přehled v OSP není!

woland
Administrátor
# Zasláno: 19 Led 2007 19:33


Ještě jsou tam rozdíly týkající se hodnocení, času na vypracování atp.

OSP Scio
105 úloh rozdělených zhruba na třetiny. Každý oddíl má svůj časový limit a není možné převádět čas pro jeden subtest na jiný. Celkem na to je 105 min.

Za nesprávnou odpověď se strhává část bodu (zpravidla 0.33 nebo 0.25 - záleží na počtu nabídnutých odpovědí), za nevyplnění či zaškrtnutí dvou se nic neodečítá.


TSP MU
64 úloh na 80 minut, mezi subtesty je možné libovolně přeskakovat, za špatné odpovědi se body nestrhávají.

enneki
Člen
# Zasláno: 20 Led 2007 10:15


díky wolande..přesně jak jsem to říkal já..já a já a jenom jáááá..:-D..to byl vtip..ehm:-)

papampeliska.p
# Zasláno: 25 Úno 2007 12:28


Nahlásila jsem se na Scio-OSP.Myslíte,že mi budou stačit poze 4 testy na pochopení.Opakuje se to nebo je lepší si jěště nějaké testy přiobjednat??MOc děkuji.

papampeliska.p
# Zasláno: 25 Úno 2007 12:30


Nahlásila jsem se na Scio-OSP.Myslíte,že mi budou stačit poze 4 testy na pochopení.Opakuje se to nebo je lepší si jěště nějaké testy přiobjednat??MOc děkuji.

Anonymní
# Zasláno: 29 Dub 2007 20:54


chtěla bych se zeptat jestli někdo neví do jakého percentilu přijímali minulý rok na Vše národohospodářskou?? nebo do jakého asi percentilu budou brát? děkuji za odpověď

Anonymní
# Zasláno: 14 Kvě 2007 10:30


Minuly rok se na VSE nedelali zkousky od Scia, ale fakulta si je delala sama (matematika + cizi jazyk). Takze jaky bude treba percentil lze pomerne tezko odhadnout..

Zuzicka
Člen
# Zasláno: 26 Čen 2007 21:31


ahoj, neviem, ci mi niekto odpovie vzhladom na datum poslednych clankov, ale zaujimalo by ma, ako je to s tymi narodne zrovnavajucimi skuskami. je to to iste?
a este taka podotazka, s ktorou by mi mohli pomoct len slovaci, nakolko su scio testy narocnejsie ako TSP pre slovakov? je tam zvyseny doraz na cestinu?

woland
Administrátor
# Zasláno: 26 Čen 2007 21:50


Zuzicka

Jisté, je, že NSZ se konat budou :-) První na konci listopadu. Otázka zní, na kolika fakultách bude tato zkouška nahrazovat přijímací řízení. Myslím, že těch fakult přinejmenším neubude.

O té češtině je těžké rozhodnout, to je celkem subjektivní záležitost: pravda je, že některé verbální úlohy v OSP Scio vyžadují rozlišování opravdu drobných významových nuancí. Přesný obrázek si můžete udělat nejlíp podle konkrétních ukázkových testů.

Anonymní
# Zasláno: 10 Led 2009 19:39


Chci se zeptat - u testu OSP nejsou v analytické části úsudky, veenov diagramy aspol.?

Anonymní
# Zasláno: 11 Led 2009 00:34


Nene nejsou vuuubec

Anonymní
# Zasláno: 11 Led 2009 23:08


Anonymní

U OSP jsou v analytické části pouze zebry a vyvozování z krátkých textů - tyto typy úloh jsou tam zhruba půl na půl. Přehledný rozbor toho jak test vypadá je třeba tady http://nsz.aleph.cz/o-testech.html

Kasia
Člen
# Zasláno: 12 Led 2009 10:30 | Změnil/a: Kasia


Podle mě je TSP těžší varianta OSP..., takový těžký IQ-test :-)

woland
Administrátor
# Zasláno: 12 Led 2009 14:18


Otázka je, co myslíte tím, že je test "težší" než jiný. Pokud tím myslíte průměrný počet správně zodpovězených úloh, tak TSP nepochybně obtážnější je a V tomhle osobně vidím trošku problém.

Test, který má sloužit k porovnání lidí z nějaké skupiny, by měl mít určité statistické charakteristky. Např. průměrný počet správně vyřešených úloh. Je jasné, že test, který je tak těžký, že nikdo ze skupiny několika tisíc neudělá vůbec nic, nám těžko pomůže vybrat třeba 20 procent nejlepších. (Stejně tak příliš jednoduchý test, kde všichni udělají vše...). Ideální je, když se tenhle parametr pohybuje kolem poloviny všech úloh v testu (je to samozřejmě komplikovanější: test o dvou úlohách, ve kterém by byla jedna úloha superlehká a jedna supertěžká by to splňoval také, ale cítíme, že by to nebylo ono - je zapotřebí splnit ještě další kritéria).

Když se podívám na statistiky kolem TSP z loňska, mám pocit, že test je v tomto smyslu "příliš těžký" a je tím trochu ovlivněna ta schopnost testu vybírat ty nejlepší.

Podle mého soudu by TSPčka měla trochu ubrat na obtížnosti, ale připouštím, že nejsem expert, spíš poučený laik...

cechinda
# Zasláno: 14 Led 2009 16:18


Ahojky, mám takový malý dotaz. Nemáte někdo nějakou zkušenost s prezenčními kurzy TSP? Jak to probíhá? Je to k něčemu dobré?

Anonymní
# Zasláno: 14 Led 2009 22:48


Lidi, ja mam takovou radost, ze se uz letos nemusim stresovat na TSP a SCIO. Preji vam, aby takto o rok i vam bylo tak veselo. Uz jenom ty zkousky :-((

Anonymní
# Zasláno: 6 Úno 2009 20:14


Ahojte, ráda bych Vás požádala o pomoc, jelikož se chci hlásit v tomto roce na VŠE, sháním jednotlivé percentily, jež stačily na přijetí poslednímu uchazeči, na jednotlivé obory. Kdybyste mi někdo mohl pomoci byla bych moc ráda, díky moc.

woland
Administrátor
# Zasláno: 7 Úno 2009 18:55


Anonymní, 6 Úno 2009 20:14

V příštím týdnu budeme rozesílat žádosti jednotlivým fakultám, jsem osobně zvědavý, jak to dopadne... O výsledky se samozřejmě podělíme.

Anonymní
# Zasláno: 19 Úno 2009 11:53


nevite kolik byl percentil posledniho prijateho ve zline na marketingu?dekuji

Ismahril
Člen
# Zasláno: 19 Úno 2009 16:44


noo .. :D .. nerad bych vam do toho kecal, ale proc se starate o percentily? to nedokazete sami si rict, ejslti na to mate nebo nemate? :) ... kdyz budete mit takovy pristup, tak to moc daleko nedotahnete .. ;) .. snazte se mit na vsech testech nejlepsi vysledky ... mimo to-percentily se mohou menit rok od roku i skokem .. :P

Anonymní
# Zasláno: 19 Úno 2009 17:48


Také bych měl zájem. Ale spíše by mě zajímala hranice přijetí (nemyslím po odvolání). Po odvolání to šlo na VŠE národohospodářské i s percentilem 66.

Anonymní
# Zasláno: 2 Dub 2009 21:21


Ahojte, nevíte, tak nějak orientační percentily z posledních testů ZSV, kolik jste třeba měli bodů na jaký percentil atd....děkuju moc za info

Karolina
# Zasláno: 2 Dub 2009 21:26


ahoj, ja mela za 40,33 bodu percentil 80.........jinak bacha, ZSV je stejne jako OSP deleny na oddily a perentil se pak prumeruje ze souctu 3 oddilu..

woland
Administrátor
# Zasláno: 2 Dub 2009 22:46


Ismahril
Je to sice stará poznámka, ale není nad to si rýpnout. Odpověď zní: protože se těžko odhaduje, jaké má člověk schopnosti ve srovnání ve skupině s desitkami tisíc lidí. A jaké percentily se mohou měnit skokem...?!

Ismahril
Člen
# Zasláno: 11 Dub 2009 13:59


for woland: no tak to už je otázka objektivní sebedůvěry :) ... myslím tím pro doasažený počet bodů ... že 20 bodů ti třeba před rokem hodilo 80% a před dvěma 60% (to je příklad) :)

. 1 . 2 . >>
Vaše odpověď

          vypnout *Co to je?

 » Uživatelské jméno  » Heslo 
 
 

miniBB forum software © 2001-2013 | Využíváme služeb Monty Webhosting
© 2006-2013 Martin Víta, Kurzy-Fido.cz | Spolupracujeme s Aleph.cz | Navštivte partnerské diskusní fórum o testech Scio