PRIJIMACKY-TSP.CZDiskusní fórum o všem, co se týká přípravy na TSP MU a studia na Masarykově univerzitě v Brně

Akce:  Domů | Odpovědět | Statistika | Registrace | Hledat
 
 
Diskusní fórum: testy studijních předpokladů, Brno / Test studijních předpokladů 2015 / Poraďte kam jít..
. 1 . 2 . >>
Autor Zpráva
Anonymní
# Zasláno: 16 Kvě 2015 20:32


Ahoj :) přemýšlím nad více oborama... Co myslíte, že se víc uplatní...ekonomie nebo právo?
Díky

Anonymní
# Zasláno: 16 Kvě 2015 20:39


Asi bych šel na práva být tebou

Anonymní
# Zasláno: 16 Kvě 2015 20:40


Hele oboje. :D Já loni začala ekonomkou a letos jsem si přidala ještě dálkově veř. správu. :) Asi jdi na to, co tě momentálně víc baví. :)

Just someone
Člen
# Zasláno: 16 Kvě 2015 20:50


Právníků a ekonomů vychází každým rokem celkem hodně. U obou oborů jde o to, jak se potom zvládneš prosadit. Což záleží na známostech ( pokud máš v jednom z těchto oborů někoho z rodinu, preferovala bych ten...), na štěstí a samozřejmě na tvém odhodlání to někam dotáhnout :)

Anonymní
# Zasláno: 16 Kvě 2015 21:07


Já bych spíš zvažovala co tě víc baví. Teoreticky může právům trochu nahrát to, že na to aby mohl člověk dělat třeba určité profese atd., tak prostě potřebuje pětileté magisterské studium práv z veřejné vysoké školy. V případě té ekonomické oblasti bych řekla, že to v tomto ohledu tak striktní není, takže teoreticky se může v řadě těch věcí uplatnit i člověk, co vlastně nemá ekonomii takto vystudovanou na VŠ, nebo minimálně třeba né na té veřejné a na soukromku se dá dostat vždycky. Obecně je asi jednodušší si v budoucnu případě dodělat nějaké ekonomické vzdělání, než si dodělat řádné právní. I když možná na to má někdo jiný pohled a hlavně tím neříkám, že je nutně lepší dávat si právo ale možná bych tuhle skutečnost taky vzala trochu do úvahy, pokud alespoň trochu o právní budoucnosti uvažuješ.

Anonymní
# Zasláno: 16 Kvě 2015 21:30


Pardon, že ruším. Na MUNI už studuji, ale zajímala by mě obtížnost letošních TSP. Nenašel by se někdo ochotný, kdo by svou variantu někam nahrál nebo mi ji poslal na mail? Moc díky :).

Anonymní
# Zasláno: 16 Kvě 2015 22:25


Mám stejné obory, ale já osobně půjdu na právo, byl to můj sen už od základky :D

Anonymní
# Zasláno: 16 Kvě 2015 22:33


Osobně radím právo. Jednak v ekonomii nejsou regulované profese, tj. ze zákona nemusíš mít ekonomické vzdělání, abys mohla pracovat v eko. oboru. Naopak to ale nejde, pokud chceš mít pořádnou kariéru v justici, vede k ní cesta exkluzivně a pouze přes klasická práva. Krom toho výuka na PrF je praktičtější i do běžného života. To, co se učí na ekonomkách je dle mého naprosto nepoužitelné. Jako když se kouknu na skripta do předmětu jako marketing a do občanského práva, tak se vubec nedivím, že ekonomové mají problém se uplatnit. Ekonomů je pak taky asi pětkrát tolik, co je právníků. Právník nemá problém s uplatněním ve většině ekonomických oblastí (aniž by měl eko vystudovanou), opačně je to non-sense.

Anonymní
# Zasláno: 16 Kvě 2015 22:37


+ ekonomie je poměrně nudná.... všude samá čísla, milion podoborů, ale všude podobný princip a podobná nuda.... v právu, pokud tě nebude bavit třeba obchod, tak je podle mě dost šance, že tě chytne třeba trest, protože to už je trošku o něčem jiném. Obchodní právo obecně májisté třecí plochy s ekonomií, kdežto v trestu mužeš uplatnit nějaké znalosti psychologie (zejm. patopsychologie atp.) , takže to není tak kostnaté, jak se to zdá, a je zde variabilita.

Anonymní
# Zasláno: 16 Kvě 2015 23:09


Koukám, že je tu odborník na ekonomii :-D Nevíš, o čem mluvíš ;-)

Anonymní
# Zasláno: 16 Kvě 2015 23:27


Srovnávat marketing s občanem, no já nevím :-)

Ekonomka a práva je častá kombinace, lidi to studujou i současně, ekonomka se dá studovat i kombi, to pak je soboty a neděle (pokud mluvíme o MU), tak to by jít zvládnout mělo.

Anonymní
# Zasláno: 17 Kvě 2015 11:59


Ekonomie je víc do hloubky - na pochopení, práva zase do šířky - na množství co se musíš naučit

Ekonomie je víc abstraktní - matematika a samé šílené vzorečky, práva jsou hodně praktický obor - právní normy jejichž přesah do praxe je zřejmý už z jejich podstaty. Hodně lidí jde na práva i proto, že tam není žádná matematika.

S vystudovanými právy můžeš dělat prakticky cokoliv. I to co s právem souvisí jen okrajově. Navíc máš spoustu právních odvětví - občan, obchod, trest, rodina, mezinárodko, pracko, životko atd. Zkoušky sice musíš mít ze všech, ale můžeš se specializovat i jen na jedno z nich a ostatní hodit po státnicích za hlavu.

Dobrý ekonom i právník se prosadí vždycky. Pokud máš na něco vyloženě předpoklady, tak bych si šel za tím.

Stejně je to zvláštní, že oba obory jsou tak diametrálně odlišné a vyžadují jiné schopnosti a jiný způsob myšlení, ale spousta lidí váhá právě mezi nimi nebo dokonce studuje oba dva.

Anonymní
# Zasláno: 17 Kvě 2015 13:12


Taky mám podobný problém. Baví mě matika a právo, psychologie a podobně.
Děkuji za inspiraci a zajímavé nározy.

Anonymní
# Zasláno: 17 Kvě 2015 13:44


Mám s tímto dilematem zkušenost osobní. Sám jsem studoval právo a kamarád ekonomii. Loňským rokem jsme oba ukončili studium VŠ (oba na MU) a vrhli se do pracovního procesu. Jelikož jsme oba byli vždy stejně cílevědomí a snaživí, nenapadlo nás, že by se jednomu nepodařilo upíchnout. Nicméně, já jsem nyní pěkně v háji, zatímco kamarád je vysmátý. Ono s ekonomií je to snazší si tu práci najít (samozřejmě to závisí na oboru, kamarád je účetní) - ekonomů je sice spousta, ale firem také, takže ekonom bude mít práci vždy. Kamarád práci dokonce musí odmítat, jak je zahlcen. Já s vystudovaným právem nyní pracuji v call centru. Opravdu jsem hledal jak se dalo, kde se dalo, ale koncipientů je taková hromada, že advokátní kanceláře mají tu možnost si mezi nimi pěkně vybírat. Další věc je, že PrF MU poskytuje sice kvalitnější vzdělání než UK, ale během studia na UK si člověk najde více kontaktů z ´´právního světa´´, přece jenom je tam koncentrace tady těchto povolání větší.
Dnes bohužel nestačí studovat to, co tě baví, musíš studovat to, v čem máš větší šanci se potom uchytit. Tudíž mé doporučení je - ekonomka.

Anonymní
# Zasláno: 18 Kvě 2015 10:38


Jo jo, to je dilema... Já PrF taky vystudovala, už tři roky mám 2-3 práce, abych si vydělala alespoň na minimální mzdu. Místo koncipienta na mě sice zbylo, ale čím víc toho o advokacii vím, tím menší chuť mám být advokátem. O ostatních právnických profesích nemluvě k soudu/notáři/zastupitelství/exekutorovi se dostane málokdo. Řešení? Letos se hlásím alespoň dálkově na ekonomku...

Anonymní
# Zasláno: 18 Kvě 2015 12:15


Přesně tak . Poslední dva příspěvky vypovídají o nynější situaci zcela přesně. Druhý rok po právech a jsem nic....takže jdi na EKO !!

Anonymní
# Zasláno: 18 Kvě 2015 12:38


Já teda nevím, v čem je ekonomka tak uplatnitelná :D snad možná nějaký učetnictví a daně, jnže zas koho by bavilo trávit celej život v číslech. :D ble :D

Anonymní
# Zasláno: 18 Kvě 2015 12:44


Toho, kdo chce za praci z domu (vetsina ucetnich si maka z domu) hodne penez. Tatinek pritele je ucetni a nema si na co stezovat ;)

Anonymní
# Zasláno: 20 Kvě 2015 11:57


Jako je pravda, že dovzdělat se v oblasti ekonomie jde mnohem jednodušeji, než v právní oblasti.
Kamarád se taky podobně rozhodoval.. Nakonec šel na obor finance a právo na Muni.

Anonymní
# Zasláno: 20 Kvě 2015 11:59


Co si myslíte o oboru právo a finance?

Anonymní
# Zasláno: 30 Kvě 2015 13:54


Ahoj lidi.Vy co jste tu psali, že nemáte práci jakou chcete, a jste 2-3 roky po právech, nebo tu píšete, že není možné najít místo jako notář, zástupce (chápu že jde o praxi)...mám dotaz - kde jste? Hledáte práci v Brně, nebo jinde? Jaké je celkové uplatnění absolventa práv v Brně, pokud nechcete dělat adv.koncipienta?
Děkuji

Anonymní
# Zasláno: 30 Kvě 2015 22:50


Ve skratce a upřímně - NA HOVNO....:D

Anonymní
# Zasláno: 30 Kvě 2015 22:57


V tak velkým městě? A v Praze je to stejný? prosím

Anonymní
# Zasláno: 30 Kvě 2015 23:06


No já jdu na práva prostě protože --> <3 A nejebe mě, že se asi uplatním jako notář atp. neštve mě že ze sebe budu dělat opičku co maká za pár šupů, aby si oddělala koncipienturu. Nevídím po těch létech studia ty nejvyšší tarify, které mi zpřístupní ta nejdražší auta a nalákají nejhezčí milenky. Prostě tohle je sice pěkné, ale je to jen pozlátko, jdu tam, protože mě to naplňuje a baví, a rád bych ty znalosti využil tak, abych mohl lidem kolem sebe pomáhat. Takže je mi jedno, že budu po absolvování jen opička koncipient. Nejsem tak naivní, že bych si myslel, že platí rovnost právo = spravedlnost, ale potřebuju právo komplexně pochopit, abych vztah práva a spravednosti dokázal rozklíčovat a bojovat za různá příkoří, jichž jsem svědkem. Proto klasická práva... <3 Už se těšíííím :)

Anonymní
# Zasláno: 30 Kvě 2015 23:07


* že se asi NEuplatním :D

Anonymní
# Zasláno: 30 Kvě 2015 23:12


Ty jsi ale naiva :D

Anonymní
# Zasláno: 30 Kvě 2015 23:33


Ve skratce a upřímně - NA HOVNO....:D

Anonymní
# Zasláno: 30 Kvě 2015 23:40


Tohle jsou jenom kecy. Já znám zase v okolí plno vystudovaných ekonomů kteří nemají práci a spousta lidí mi říkala, že na ekonomku nemám určitě chodit, že je ekonomů až příliš.

Řekl bych, že to je úplně jedno na co z těhle dvou půjdeš, to nejdůležitější je, jaký z tebe nakonec bude právník/ekonom o tu školu jako takovou moc nejde. Když budeš mizerný, tak budeš mít problém se sháněním práce bez ohledu na to, co vystuduješ. Naopak, když budeš patřit mezi to nejlepší, tak se o tebe budou rvát jak firmy, tak advokátní kanceláře.
Ideálně si sežen brigádu v oboru už při studiu, potom se bude shánět práce mnohem lépe ...

Anonymní
# Zasláno: 30 Kvě 2015 23:40


30 Kvě 2015 23:33
Ty mě chceš odradit? ;) Šance na státním zastupitelství taky mizivá,i v zapadákově?

Anonymní
# Zasláno: 31 Kvě 2015 11:08


Nevím no.... netvrdím, že právo je dnes TOP, média nejčastěji diskutují nedostatek mediků, techniků. Ale zrovna v porovnání s ekonomií. Když se kouknete, kolik je v republice škol s ekonomickým zaměřením - jsou to skoro astronomická čísla. Např. v Brně jen tři fakulty, v Brně je na ekonomii dokonce zaměřená celá VŠ, která má hodně fakult. A to je pořád jen kapka v moři, snad v každém městě, kde je VŠ, je zároveň i ekonomická fakulta. Každý se obouvá do práv, že právníku je hodně - no dobře, je to masovější obor, např. v Brně dejme tomu cca 500 studentů, tolik studentů fakt nemá každý druhý obor, ale právo (klasické) jde studovat pouze na čtyřech fakultách v ČR. Ekonomie je snad všude, počet studentů na jedné fakultě by v průměru mohl být snad i vyšší než těch 500, krát nespočetně větší počet fakult --> ekonomů musí být MNOHONÁSOBNĚ víc než právníků podle mě.
Já hlasuju pro práva nejen s ohledem na vše uvedené, nicméně samozřejmě pokud bude člověk v nějakém ekonomickém oboru fakt špička, tak se samozřejmě i tak uplatní. Prostě co tak poslouchám, tak když jde absolvent techniky žádat o práci, tak je často i dost trdlo s mizernejma znalostma a téměř nulovou praxí, a občas má i tka dost prostoru se uplatnit. Jako ekonom by měl člověk po škole zaručeně mít několik let praxe, perfektní znalost cizích jazyků a být fakt dobrej. Ale rozhodně ne každý má potenciál být skutečně špičkový odborník, proto je dobré se zamyslet, v kterých oborech těch absolventů není tolik a v nichž teda nebudu muset být fakt ultra dobrej, abych aspoň trochu uplatnil nabyté znalosti.

. 1 . 2 . >>
Vaše odpověď

          vypnout *Co to je?

 » Uživatelské jméno  » Heslo 
 
 

miniBB forum software © 2001-2013 | Využíváme služeb Monty Webhosting
© 2006-2013 Martin Víta, Kurzy-Fido.cz | Spolupracujeme s Aleph.cz | Navštivte partnerské diskusní fórum o testech Scio