PRIJIMACKY-TSP.CZDiskusní fórum o všem, co se týká přípravy na TSP MU a studia na Masarykově univerzitě v Brně

Akce:  Domů | Odpovědět | Statistika | Registrace | Hledat
 
 
Diskusní fórum: testy studijních předpokladů, Brno / Test studijních předpokladů 2015 / Potřebný počet bodů pro percentil 90 v TSP 2015
Autor Zpráva
vavrova
Člen
# Zasláno: 10 Led 2015 17:05


Dobrý den,

nevíte prosím, kolik bodů budu v roce 2015 potřebovat na TSPčkách, pokud chci alespoň percentil 90? Minulý rok to bylo 30-35, ale s počtem otázek se to bude určitě nějak měnit.

Moc děkuji

Anonymní
# Zasláno: 10 Led 2015 17:27


Dobrý den,

nevíte prosím, kolik bodů budu v roce 2015 potřebovat na TSPčkách, pokud chci alespoň percentil 90? Minulý rok to bylo 30-35, ale s počtem otázek se to bude určitě nějak měnit.


Zkuste si nastudovat co to je percentil, jak se počítá a jak to vůbec celé funguje.

Aleph.cz
# Zasláno: 11 Led 2015 00:00


Na body to samozřejmě přesně říct nejde. Dá se říct jenom to, že pokud bude test stejně obtížný jako letos, bude to přibližně stejně bodů, anebo o něco méně bodů jako letos.

Tomu, že nutný bodový zisk bude zhruba stejný napovídá fakt, že čas testu se nemění. Pokud budou otázky stejně obtížné, stihnete jich za stejný čas stejný počet jako v minulém roce.

Tomu, že to bude o něco míň napovídá, že bude méně otázek, takže bude obtížnější si mezi nimi vybrat to, na co dokážete rychle odpovědět.

Je to ale samozřejmě spekulace, pokud se změní obtížnost úloh, vyjde ten nutný bodový zisk úplně jinak.

Jak radí předřečník, je dobré si nastudovat co je percentil a jak se počítá. Podrobný článek je třeba tady: http://www.aleph.cz/k-cemu-jsou-v-tsp-percentily.a spx

woland
Administrátor
# Zasláno: 11 Led 2015 15:50


...bude méně otázek, takže bude obtížnější si mezi nimi vybrat to, na co dokážete rychle odpovědět.

To mi připadá jako příliš silné tvrzení: to, jestli bude náročné nebo méně náročné vybrat správná odpovědi není podle mého soudu až tak závislé na počtu úloh v testu, ale spíš na tom, jaké ty úlohy skutečně jsou.

Mimochodem, ten bodový zisk na percentil 90 se měnil ne úplně zanedbatelně i v době, kdy byly TSP MU víceméně stabilní. Je to vidět třeba na našich slidech:
http://www.slideshare.net/kurzy-fido/percentilove- tabulkytspmu20102014

O tom, jaké skóre bude reálně bude potřeba na percentil 90, lze skutečně momentálně jen spekulovat.

Dávám otázku do pléna: připravovali byste se jinak, kdybyste věděli, že bude potřeba získat, dejme tomu, 40 úloh a jak, kdyby to bylo 30 úloh, nebo 27? Věnovali byste přípravě více času nebo naopak méně? Soustředili byste se na jiné úlohy, ...?

Martin Víta
www.kurzy-fido.cz

Aleph.cz
# Zasláno: 11 Led 2015 21:41


...bude méně otázek, takže bude obtížnější si mezi nimi vybrat to, na co dokážete rychle odpovědět.

To mi připadá jako příliš silné tvrzení: to, jestli bude náročné nebo méně náročné vybrat správná odpovědi není podle mého soudu až tak závislé na počtu úloh v testu, ale spíš na tom, jaké ty úlohy skutečně jsou.


To určitě není silné tvrzení, ale zřejmě si to zaslouží podrobnější vysvětlení. Máme podle našich zkušeností za v podstatě prokázané, že většina lidí získá v první polovině času významně víc bodů než v druhé polovině.

Je to evidentně tím, že napřed si vybírají snadnější úlohy, které umí vyřešit rychleji a postupně přecházejí k těžším úlohám, kde už to tak rychle nejde.

Pokud dojde k redukci ze 70 na 60 úloh "náhodným" způsobem (tj. nevyřazuji záměrně ty nejtěžší úlohy), pak dojde i k redukci mezi úlohami, které většina lidí zvládne rychle. Důsledkem je, že "rychlých" úloh ubude, budu si muset dříve vybírat z těch "pomalejších", nestihnu jich tolik a budu mít v součtu méně bodů.

Obávám se ale, že to už vedeme takové akademické debaty, které studentům moc nedají. Důležité je, že pořád platí pravidlo, že na percentil 90 musím být minimáně stejně dobrý, jako 90 procent konkurentů. :-)

woland
Administrátor
# Zasláno: 11 Led 2015 23:50


Nebudeme zaplevelovat vlákno akademickými debatami, někdy to probereme osobně - jen jsem trošku popíchnul tu nepřesnost: šlo mi o to, že obtížnost výběru toho, na co dokážu rychle odpovědět, není závislá na těch počtech. Př.: Když by byla v numerickém myšlení jedna úloha typu kolik je 1+1 a zbytek bakalářské státnicové úlohy z matematiky z PřF, pak obtížnost výběru toho, na co dokážu rychle odpovědět, bude nízká, třebaže subtest bude v podstatě z "pomalých" úloh.

Ano, s tou první a druhou polovinou máme také na kurzech podobnou zkušenost. Mimochodem, zkoušeli jsme před lety na jednom kurzu v Ostravě řešit (tenkráte osmdesátiúlohová TSP) na 8 minut. Cílem bylo ukázat, jak je důležité umět vybrat "správné úlohy" k řešení - výsledky se lišily dost podstatně, nejvíc bylo asi (ruku do ohně bych za to nedal, možná v případě, že by nebyla moje... :-) 10 bodů, nejmíň tuším jeden.

Ale zpět k problému: na místě uchazeče bych se připravoval na situaci, kdy bude na percentil 90 potřeba cca 35-40 úloh. Z hlediska přípravy bych to trochu nadsadil.

Martin Víta
www.kurzy-fido.cz

mafil
Člen
# Zasláno: 16 Led 2015 18:26


Připravoval jsem se jeden den a dosáhl jsem percentil 95.

Anonymní
# Zasláno: 24 Úno 2015 11:48


Nepripravuji se nikdy a už 3x jsem měl mezi 98 a 99 percentil.
Když se to snažím naučit okolí, tak vidím, že se neustále opakuje jeden zásadní problém - za jednoduchou nepovažují úlohu, kterou vyřeší za půl minuty, ale tu kterou spočítají. A to je zásadní chyba. Čas je u TSP klíčový.

Anonymní
# Zasláno: 9 Bře 2015 15:50


Měla jsem nejtěžší variantu 07, percentil přes 90, ale bodů to bylo snad jen přes 26.
Opravdu je těžké říci, jak dojít k percentilu... No prostě se musíš připravovat.
Pokud někdo zvládne připravit se za jeden den, tak je geniální. Mě to dalo 3 týdny (ale ne intenzivní). Ale někdo potřebuje půl rok. Někdo chodí na placené kurzy, ale pak přijímačky podělá.
Je to různé. A o štěstí.

Anonymní
# Zasláno: 19 Bře 2015 23:09


Všichni co to píšou jak dosáhli percentilu 99 bez přípravy musíte asi být velcí frajeři... No já osobně jsem na tom s TSP byla velice špatně ale naštěstí jsem si našla skvělé doučování v Brně a dosáhla jsem percentilu přes 97 ale jen díky tvrdé dřině a pomoci ostatních a ti co tu píšou jak se nepotřebují připravovat jsou pro mě TUPCI. Zdravím :)

Anonymní
# Zasláno: 21 Bře 2015 08:53


pokaždé jsem měl percentil přes 98 a dělal jsem přijímačky 3x, asi budu dement

Anonymní
# Zasláno: 23 Bře 2015 09:59


Tak já jsem jeden z těch ňoumů, kteří dávají 98 a výš bez jakékoliv přípravy.
A celkem by mě zajímalo co ses jako doučovala? Podle mého se dají naučit jen vyrokova logika, tj ta pravdivostni tabulka a se štěstím všeobecný přehled, ale ten je tak široký, že je to o náhodě.
Zbytek TSP je v podstatě IQ test a ten je obvykle koncipován jako nenaucitelny. Ostatně svědčí o tom to, že za těch x let TSP se prakticky nijak nemění na body potřebné na určitý percentil.
Jo a co se dá ještě naučit je metodika a sebekazen při řešení. Tj. Nepodlehnout třeba snadnému příkladu, který ale znamená třeba 10minut času na vyřešení.

Anonymní
# Zasláno: 18 Dub 2015 21:58


19 Bře 2015 23:09
Hej závistivá TUPKO. Když mám vysoký IQ a zvládla jsem se připravit během chvíle, tak tobě to vadí? Ty patříš mezi ubožáky co musí mít na všechno učitele, protože jsou neschopní. Proto ze školy brzy vyletíš. Blahopřeji :)

Anonymní
# Zasláno: 12 Říj 2015 15:01


Dobrý den,
dají se někde najít percentily pro rok 2015 ?
Ďěkuji

Anonymní
# Zasláno: 14 Říj 2015 12:24


Testy z tohoto roku, tabulky s percentily a percentily posledních přijatých na obory by měly být zveřejněny v listopadu.

Anonymní
# Zasláno: 10 Pro 2015 18:24


Ty percentily jsou ale jakési pofidérní, pro FF to nesedí vůbec. Teda respektive percentily budou asi tak jediný sloupec, který by podle minulých let mohl sedět, ale zbytek tabulky jsou nesmysly.

Vaše odpověď

          vypnout *Co to je?

 » Uživatelské jméno  » Heslo 
 
 

miniBB forum software © 2001-2013 | Využíváme služeb Monty Webhosting
© 2006-2013 Martin Víta, Kurzy-Fido.cz | Spolupracujeme s Aleph.cz | Navštivte partnerské diskusní fórum o testech Scio