PRIJIMACKY-TSP.CZDiskusní fórum o všem, co se týká přípravy na TSP MU a studia na Masarykově univerzitě v Brně

Akce:  Domů | Odpovědět | Statistika | Registrace | Hledat
 
 
Diskusní fórum: testy studijních předpokladů, Brno / Prostorová představivost / 2010 01/43
Autor Zpráva
monikabed
# Zasláno: 13 Bře 2011 10:44


Ahoj nevím si rady s tímto příkladem, chápu šipky, ale ne ten čas. Díky a ahoj Monika

woland
Administrátor
# Zasláno: 14 Bře 2011 11:20


Nejsem si jistý, jestli mluvíme o téže úloze: v úloze č. 43 nejsou žádné šipky ani časy. Kterou úlohu máte na mysli...?

Anonymní
# Zasláno: 14 Bře 2011 21:50


To bude předchozí úloha 42. Taky si s ní nevím rady :-/

Anonymní
# Zasláno: 18 Bře 2011 15:18


omlouvám se, nejspíš jsem to špatně vysvětlila, jedná se opravdu o TSP 2010 - varianta 01, otázka č. 43 / 70. Kdy : Václav roztáčí první kolo soustavy ozubených kol a já mám vybrat která z variant odpovídá směru (šipka v mém podání) a rychlosti (u mě čas) otáčení posledního kola. Dokážu určit směr a tím zúžit okruh správných odpovědí na a, b nebo c. Ale nechápu, co je myšleno tim poměrem otáček mezi jednotlivými koly....

Anonymní
# Zasláno: 9 Dub 2011 21:26


Takže úloha 42. No vidíš, já zase měla problém se směrem, ale velikost mi zůstala jedna, tak jsem to nějak natipla. Takže ti zůstanou možnosti A, D a E, jak jsi správně určila podle směru otáčení (každé kolečko, které přímo naléhá na jiné kolečko, má opačný směr otáčení - opačný směr by měla i kdyby byla spojena překříženým řemenem; při spojení nepřekříženým řemenem mají obě kolečka stejný směr otáčení).
Kolečka mají evidentně pouze 2 velikosti, přičemž druhé je dvakrát větší než první (to, že dvakrát, si odvodíme z toho poměru otáček, to neřeš, prostě je větší). Tomu také odpovídá poměr jejich otáček - které kolo se víckrát otočí? Ano, to s menším poloměrem - 2x menší, takže se 2x víc nadře.
V první fázi nás čísla vůbec nezajímají, prostě mezi prvním a druhým kolem se počet otáček SNÍŽÍ, pak je stejný, zvýší se (teď je stejný jako na začátku), sníží, zvýší, čili zůstal stejný. Teprve teď se díváme na číslo = > 20 otáček za minutu, tedy možnost A.
Jediné, co to má společnostého s představivostí, je ten směr otáčení. Ty změny se ti vynulují, to je spíše schopnost abstrakce (není nutné počítat přímo s čísly) než klasická prostorovka - ještěže tak, jinak bych nedala vůbec nic.. Podobný je i ten příklad s bludištěm.

Vaše odpověď

          vypnout *Co to je?

 » Uživatelské jméno  » Heslo 
 
 

miniBB forum software © 2001-2013 | Využíváme služeb Monty Webhosting
© 2006-2013 Martin Víta, Kurzy-Fido.cz | Spolupracujeme s Aleph.cz | Navštivte partnerské diskusní fórum o testech Scio