PRIJIMACKY-TSP.CZDiskusní fórum o všem, co se týká přípravy na TSP MU a studia na Masarykově univerzitě v Brně

Akce:  Domů | Odpovědět | Statistika | Registrace | Hledat
 
 
Diskusní fórum: testy studijních předpokladů, Brno / Ostatní / Platí se na VŠ školné?
<< . 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . 7 . 8 . 9 . 10 . >>
Autor Zpráva
Anonymní
# Zasláno: 6 Lis 2008 13:09


děkuju moc
erin

fundix
Člen
# Zasláno: 7 Lis 2008 23:44


Radek L.
Cau, koukam ze se docela vyznas. Proto bych rad pozadal o radu. Prvni rok jsem prokaucoval a zacal studovat znovu. Nas obor dostudovali behem 3let jen 2lidi, tzn. i ja jdu do 4. rocniku a tudis budu platit 2x18tis. Pani rekla ze pry muzu podat odvolani a ze to mohou snizit nebo zrusit. Otazka je, na co si v odvolani stezovat, nebo jak ho vest. Je fakt ze ten obor neni dobre nastaveny a 4 roky ho dela kde kdo, ale nevim zda to projde, kdyz jsem si ten prvni rok proflakal.

Anonymní
# Zasláno: 13 Lis 2008 16:32


re: fundix
napriklad na vscht je jednim z duvodu k tomu,aby ti poplatky snizily ci dokonce zrusily bud dobry studijni prumer do 1,5 nebo to,pokud ses stal studentem před nabytím účinnosti zákona nebo další je-li měsíční příjem na jednoho člena rodiny studenta nižší než životní minimum.

Radek L.
# Zasláno: 22 Lis 2008 23:41


fundix:
No tak zaprvé, jestli mluvíš o bakalářském tříletém a jsi ve 4. ročníku, tak ještě nic neplatíš.. To teprv až budeš začínat pátý.
Jinak ty možnosti jsou omezené. Jsou to ty vážné rodinné důvody, nebo cesta do zahraničí,dlouhá nemoc či přerušení studia které nebylo zohledněno apod...
Jinak po mě chtěli na mé škole zaplatit celý semestr najednou.. já přetahoval jen cca o měsíc.. tak jsem sérií odvolání a odpovědí z kanceláře rektora ukecal nejdříve to, že řekli že se to bude platit měsíčně v poměrných částech, a že po dokončení můžu zažádat o prominutí zbytku. No a když jsem to dodělal, zažádal jsem a vyhověli.
Ze sociálních důvodů (velmi chudá rodina, ty bez příjmů) může škola poplatky snížit, nebo právě povolit splátky, odložit splátky časově apod.
V zákoně je že výše tohodle poplatku musí činit minimálně 1,5 násobek základu, který každoročně vyhlašuje mšmt (a ten základ je kolem 3 tis. Kč). Takže minimálně 4,5 tis. za semestr (poplatek za delší studium).
Když ho vedení školy stanoví na 20 tis. Kč, tak je přesvědčuj že je to moc. Je to jejich právo, a platí to pro všechny jejich studenty-spravedlivě. A proč zrovna tobě by to měli jen tak odpustit. Je to prostě těžký.
Pohled veřejné vys. školy je takový, že studentům kteří studují víc než rok přesčas, ty náklady na jejich studium nezaplatí ministerstvo.. a škola tedy aby si to nenechala na sobě, to nechá zaplatit samotné studenty.. občas zdůrazňuje že jde jen o část nákladů.
Přeju ti zdar

Anonymní
# Zasláno: 25 Lis 2008 21:35


Radek L.
Radku,plati to placeni i pro dalkove studium?

Radek L.
# Zasláno: 3 Pro 2008 10:11


v zákoně není nic, co by naznačovalo že u kombinovaného či distanč. studia je to jinak. Přesto na některých (veřejných školách) existují obory.. např. obory vyučované v ciz.jazyce, nebo co jsou vyloženě pro lidi z praxe.. kde se za studium platí.. ale to je vyloženě jako školné, a s poplatky za delší/další studium to nic nemá.
Takže odpovídám ANO, platí to i pro dálkové studium.

Anonymní
# Zasláno: 27 Pro 2008 14:55


Ahoj. Rád bych se zeptal na následující: Od roku 2003 jsem studoval na UK magisterský obor učitelství - letos jsem ho úspěšně absolvoval. Od 2005 souběžně studuji rovněž na UK bakalářský obor - sociální pedagogika. Jsem tedy nyní (ZS akad. roku 08/09) ve 4. ročníku bakalářského studia. A včera mi přišlo z rektorátu, že mám za zimní semestr cálnout 10 litrů. A já totál nechápu za co...magistra učitele jsem během pěti let dodělal a teď jsem ve 4. na bakalářoj, na kterýho dle zákona mám 4 roky (resp. 3 a 1). Tak za co mám platit??? Chápu z předchozí diskuse že souběžné studium se počítá jako jedno, tak tomu fakt nerozumim a moc moc prosím o radu. Díky nekonečně!

Anonymní
# Zasláno: 15 Led 2009 13:27


Ahoj, má dotaz - moje kamarádka je cizinka, která má v ČR trvalý pobyt. Když půjde studovat na VŠ ve studijním programu běžícím v češtině (tj. zcela běžný obor), bude muset platit nějaké školné, když nemá české občanství? Díky za odpověď! Tomáš

Anonymní
# Zasláno: 21 Led 2009 09:51


Prosím o radu: v r. 2003 jsem začala studovat bc. obor na ZČU, docházela jsem asi 14 dní na přednášky a pak studia nechala (nenapsala jsem oficiálně žádný ukončovací dopis), ještě podotýkám, že jsem ani neprošla imatrikulací. Teď chci začít studovat na MUNI také bc. obor. Jak v roce 2003 tak i teď jsem zaměstnaná, takže za mě VŠ žádné peníze neodváděla. Není mi jasné, jak zjistím, zda jsem byla na ZČU skutečně vedená jako student (a že se mi tudíž započítává neúspěšný semestr) nebo jak to pak zjistí MUNI když si prodloužím studium? Díky za odpověď.

Anonymní
# Zasláno: 5 Úno 2009 18:18


Čaute, mám taky dotaz, oproti jiným poměrně jednoduchý.

Teď ukončuji Bc. studium na jiné škole a chtěl bych jít znova (jakoby po matuře) studovat Práva a Medicínu (oba obory nenavazující magisterské). Chápu dobře, že jediné poplatky, které mě čekají jsou ty 3000/semestr?

A nevíte, kolik teď je zdravotní pojištění, které si budu muset hradit, příp. jak se z něho vyvlíknout? Jestli se nahlásit na pracáku a prostě makat na černo...

Anonymní
# Zasláno: 26 Úno 2009 18:40


Ahoj,vidím že se v tom taky hoodne vyznate a jelikoz sem nepochopila jak je to s těmi 4 roky na bakaláři přesně.
Já mam takový problém.půl roku jsem studovala na jednom bakalřkým oboru,pak me vyhodily a zacala jsem studovat neco jineho,ted sem ve třeťáku na bakalari,tak nevim jestli se zapocitava do doby na bakalari na 4 roky-k mým 3 rokům jen ten půl rok na zacatku nebo se pocitá celý rok.Ted bych totiz mela studvat dohromady 3,5 roku,chaputo správně?

Karolina
# Zasláno: 26 Úno 2009 18:48


Pokud ti bylo studium oficialne ukonceno v tom prvnim semestru, resp. nebyla jsi zapsana do druheho, pak se ti pocita pouze ten 1 semestr, ve kterem jsi byla zapsana jako student na dane univerzite.

Radek L.
# Zasláno: 5 Bře 2009 07:42


anonymní 5.Úno 2009 18.18: jojo, chápeš správně, jen 3 tis za rok. (né za semestr).
člověk buď studuje a platí za něj zdr. poj. stát,
nebo je na pracáku a platí za něj stát,
nebo pracuje, a platí za něj zdr.poj. zaměstnavatel (a část mu strhává z platu zaměstnavatel)
u různých brigádek se může stát, že za tebe zdr.poj. zaměstnavatel neplatí, tak to platíš ze svého výdělku sám.
Svého času tak před rokem jsem to počítal na 1080 Kč/měsíčně.
Byla to nějaká část (myslím 13,5 %) z minimální mzdy (která byla v té době 8000 Kč) pro poplatníky bez zdanit. příjmů (tj. takové ty studenty nestudenty co nemají normální zaměstnání. Páč normálně se výše zdr. pojištění které musíš platit odvozuje od toho kolik vyděláváš.
Teď jsou nějaká opatření proti krizi, tak nevím jestli se ty % nesníží. Asi je nejlepší vyhledat příslušné zákony. O veřejném zdravotním pojištění, O státní sociální pomoci.

Anonymní 26 úno 18.40: tak, tak.. celková doba studií... takže jestli půl roku, konec, pak 3 roky.. tak máš na svém kontě 3,5 roků... máš ještě půl roku zadarmo, jak píše správně Karolína: pokud je v evidenci tvé bývalé školy opravdu napsáno ukončení hned po tom prvním semestru.

Anonymní
# Zasláno: 7 Bře 2009 14:39


Ahoj, studuji VŠE a jsem ve 4. semestru . Od příštího roku bych měl nastoupit na KU a zajímá mě kolik budu platit za "další studium". Nějak jsem se ztratil v těch souběžných rocích a tak. Studijní referentka mi řekla, že je to na netu...ale přelouskat jak to teda je, to je na mě moc. Díky za pomoc

Anonymní
# Zasláno: 28 Bře 2009 13:44


prosím o radu. Tento rok končím bakalářské studium na univerzitě a hlásím se na další. Když už budu mít titul Bc., budu studium platit? nebo až po těch 4 letech, respektive po roce na druhé škole?

Karolina
# Zasláno: 28 Bře 2009 14:56


Anonymni:

Platit budes za dAlsi studium, tenhle poplatek ma ale vetsina skol, konkretne MU taky, stanoven na 0 Kc, takze nic neplatis :-) Vyjimkou je pouze lekarska fakulta, kde je ten poplatek nejak stanoven, k dohledani na strankach med.muni...

Anonymní
# Zasláno: 3 Dub 2009 16:46


Prijemny den vsem! Tez prosim o radu. Studuji v soucasne dobe na VSE v 2. semestru Bc. programu, prvni semestr jsem chodila i na FSV UK, kam jsem po prvnim semestru prestala chodit, na studijnim mi rekli, ze me automaticky vyradi ze systemu a poslou mi to pisemne, nic jsem ale neobdrzela, takze nevim, jestli jim mam neco psat ja a zadat je o ukonceni studia (?). Kazdopadne letos se hlasim na medicinu a tam bych chtela jit a dostudovat to. VSE bych v pripade, ze bych sla na LF prerusila, nikoliv ukoncila. Jak by to tedy bylo s pripadnym placenim skolneho? Dik za pomoc.

J.

Karolina
# Zasláno: 4 Dub 2009 21:00


Vsechny neuspesne semestry se ti k te medicine zapocitaji, takze...

varianta A, ze te z FSV skutecne odhlasili, budes mit 3 neuspesne semestry ktere se ti prictou k medine, tudiz pokud ji vystudujes radne, za 6 let, budes platit jen jeden semestr, neboli mas narok na 6+1 minus ty tri neuspesne semestry

varianta B, z FSV te neodhlasili. CIli neuspesne ctyri semestry, vzorec vypoctu vyse. Proti tomu, se muzes odvolat, nicmene musis mit nejaky "dukaz" v ruce, ze jsi skutecne zadala o ukonceni studia v 1. semestru...a pokud to nemas na papire, ci pripadne nejake svedky tveho hovoru na studijnim, pak se to bude dokazovat tezko.

Jinak ted trosku nepekna zprava, LF jsou nejvetsi palky, vzhledem k tomu ze studium je pro stat financne narocne ( oproti treba filde apod) tudiz si priprav za semestr cca 20 000...:-(

Anonymní
# Zasláno: 6 Dub 2009 14:38


zdravim mel byh dotaz mam odstudovano 1,5 roku na VS a dalsim semestrem tj 5tym zacinam studovat dalsi skolu ale jiz dalkove jak by to se to resilo v tomto pripade? Plati tam porad 3+1 nebo u dalkoveho to je jinak? Dekuji za odpoved

Karolina
# Zasláno: 6 Dub 2009 16:05


Anonymni: Plati to i pro dalkoveho studenta. Nicmene bud ty poplatky budou nizsi, nebo zkus napsat dekanovi odvolani proti vysi poplatku. Oduvodni to nejak ve stylu, ze jako dalkovy student skolu nezatezujes tolik jako student prezencni nebo tak neco...

Anonymní
# Zasláno: 10 Dub 2009 23:43


Zdravím, mám dotaz.

Studuji nyní 1 rokem Bc. Ovšem obor není takový, jaký jsem myslel a bohužel jsem to zjistil až pozdě, takže se teď nemůžu už přihlásit na jiný. Můj problém je tedy tento.

Na vŠ jsem nastoupil normálně po maturitě, v 19-ti. Takže studuju ten první rok. Jenže tady je ten problém. Já chci jinam ale mohu se přihlásit až za rok. Je to sice v rámci stejné Univerzity, ale jiná fakulta a obor. Takže jak to budu mít? Když budu teď dělat i ten druhý rok a pak přejdu zase od začátku na jiný Bc. Obor (má navazující Mgr.), tak si budu třetí rok Bc. na té nové platit?

Protože dohromady by to byl pátý rok studia Bc...2 roky tady, ktrerý nechci dodělat a 3 roky na novém...

Chápu dobře, že mám dvě možnosti? Buď za třetí rok zaplatit 30k, nebo teď studium ukončit (čili bych měl jen 1rok bc) a doufat, že se dostatnu a pak neplatit nic?

Děkuji moc za odpovědi.

Karolina
# Zasláno: 11 Dub 2009 18:40


Vicemen sis odpovedel sam.

Varianta a) Chod tam dal, prihlas se za rok. Budes mit vyplacany dva roky ktere se ti odectou z 3 +1 na ktere mas narok. Podle me je tohle nesmysl, ztracis tim cas i penize.

Varianta b) ukoncit studium co nejdriv (pocita se na dny, resp kazdy odstudovany den, nejen cely semestr) rok nekde pracuj, flakej se, odjed do ciziny atd a pak se nech prijmout nekam, kde te to bude bavit. a na nove Bc ti zbydou 3 roky.

Jinak 30 000 za semestr se neplati snad nikde, nejvyssi to miva medicina a ta se pohybuje kolem 25...najdi si na strankach prislusne univerzity poplatky a podle toho se orientuj...

Anonymní
# Zasláno: 22 Kvě 2009 02:39


A co toto. Studium dvou kombinací oborů například na PF. Například kombinace občanka, zeměpis a přírodopis, matika. Za semestr jsou poplatky po překročení standardní doby studia o více než rok 12.tisíc za semestr. Bude to tedy v tomto případě 24.tisíc za semestr nebo "jen" 12. tisíc?

Karolina
# Zasláno: 22 Kvě 2009 13:27


nebo "jen" 12. tisíc?
jen 12, protoze je to soubezne studium...

Anonymní
# Zasláno: 22 Kvě 2009 13:29


Děkuju. A v případě studia na jiné univerzitě k tomu všemu?

Anonymní
# Zasláno: 22 Kvě 2009 13:31


V rámci MU tedy mohu po překročení standardní doby studia o více jak rok studovat kolik oborů chci a bude to jen jedna platba? Nebo je to jen v rámci fakulty? Protože každá fakulta má poplatky jiné. Co by potom rozhodovalo, které fakultě jakou výši platit?

Karolina
# Zasláno: 22 Kvě 2009 13:36


V rámci MU tedy mohu po překročení standardní doby studia o více jak rok studovat kolik oborů chci a bude to jen jedna platba
pokud se jedna o soubezna studia tak ano.

S tema dvema univerzitama nevim se priznam....podle me ale platis kazde univerzite zvlast....alee jiste to nevim, zkus napsat na studijni...

Anonymní
# Zasláno: 22 Kvě 2009 13:38


Děkuju moc. Já si to myslím podobně. Můžeš prosím ujasnit pojem souběžná studia?

Anonymní
# Zasláno: 22 Kvě 2009 13:42


Kdybych se v tom chtěl šťourat a studoval bych například na LF a PF, kde jsou poplatky rozdílné, tak by mě zajímalo když poplatek bude jeden zda se bude platit ten na LF vyšší nebo ten na PF nižší. Ale u mě je případ studia na jedné fakultě.

Karolina
# Zasláno: 22 Kvě 2009 14:01


Anonymní
soubezna studia znamena ze je studujes soucasne, soubezne...obe najednou ve stejnem case :-)

Jinak u tech dvou fakult nevim...predpokladam ale ze se plati ten vyssi....

<< . 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . 7 . 8 . 9 . 10 . >>
Vaše odpověď

          vypnout *Co to je?

 » Uživatelské jméno  » Heslo 
 
 

miniBB forum software © 2001-2013 | Využíváme služeb Monty Webhosting
© 2006-2013 Martin Víta, Kurzy-Fido.cz | Spolupracujeme s Aleph.cz | Navštivte partnerské diskusní fórum o testech Scio