PRIJIMACKY-TSP.CZDiskusní fórum o všem, co se týká přípravy na TSP MU a studia na Masarykově univerzitě v Brně

Akce:  Domů | Odpovědět | Statistika | Registrace | Hledat
 
 
Diskusní fórum: testy studijních předpokladů, Brno / Ostatní / Platí se na VŠ školné?
. 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . 7 . 8 . 9 . 10 . >>
Autor Zpráva
Anonymní
# Zasláno: 5 Led 2008 12:43


Mám otázku: Je mi 29 let, a chtěla bych letos začít studovat vysokou školu (nikdy předtím jsem VŠ nestudovala). Musím platit školné? Původně jsem myslela že ne, nyní mi ale několik lidí nasadilo brouka do hlavy - prý je studium bezplatné pouze do 26 let. Můžete mi to prosím prosím někdo ujasnit? Díky Katka

Radek L.
# Zasláno: 5 Led 2008 13:29


Školné není. Hranice 26 let se týká jen toho, zda za tebe jako studenta bude platit zdrav. pojištění stát, resp. zda budeš mít nějaké daňové a podobné úlevy. Ale placení, to opravdu ne. Platí se jen při překročení standardní doby studia o více než rok. Typicky když studuješ tříletého bakaláře více než 4 roky.. apod. Jestli se na nějakých (typicky kombinovaných, vyuč. v cizím jazyce) něco platí, tak to není kvůli věku.

Anonymní
# Zasláno: 5 Led 2008 15:37


Radek L.
Moc děkuji za odpověď, pročetla jsem si i něco o poplatcích na MUNI a tam právě zmiňují pouze delší než standartní délku studia a nebo další studium VŠ, o věku nic nepíšou, ale pár lidí mi tvrdí že platí školné na státní VŠ, což pro mě byla docela nemilá informace, vzhledem k tomu že jsem se po tolika letech vůbec k pokusu o studium dokopala.. Takže ještě jednou díky.

Anonymní
# Zasláno: 6 Led 2008 17:21


A co když budu studovat 2 školy současně? Jednu skončím např. ve 24 druhou v 27. Jak to potom bude se školným?

Anonymní
# Zasláno: 6 Led 2008 17:34


Pak se ty roky scitaji: takze kdyz budes studovat napr. petilete pravo (mas narok na sest let zdarma) a pozdeji si jeste priberes dalsi petilety obor, tak celkem studujes deset let (nevadi ze treba tri roky studujes soucasne, pocita se to stejne jako kdyz to studujes postupne), jenze narok mas jen na sest let zdarma, takze ctyri roky si musis zaplatit

Radek L.
# Zasláno: 6 Led 2008 18:08


anonymní 6.ledna 2008 17.34:
nevím kde se berou ty tvé pesimistické informace - doba souběžného studia se počítá pouze jednou. ;-)

anonymní 17.21:
zkus přesně specifikovat variantu kterou myslíš.
pokud jsi jednu úspěšně dokončila ve 24, tak od 24 do 27 let budeš za tu druhou (pokud je stejného typu - např. Bc. a Bc.) platit poplatek za DALŠÍ STUDIUM. Ten je jen cca 3000 Kč ročně. To je pro ty aktivní, kteří nemají se studiem problém a dělají si víc vejšek.
Pokud by to "ukončení ve 24" bylo neúspěšné, počítala by se ti doba toho prvního studia předcházející tomu druhému DO DOBY TOHO DRUHÉHO studia. (platí limit standardní doba studia + 1 rok). Poté se platí poplatek za DELŠÍ studium. Ten je tak kolem 20 kapříků za semestr.

Co se týče více VŠ najednou, nic se neplatí (!) pokud na žádném z nich nepřekročíš tu dobu stand. dobu zvýšenou o jeden rok. Jen bacha - když nekončíš ty souběžný studia stejně. Např. máš jeden Bc. a za rok nastoupíš ještě na druhý Bc. (a stejně tak končíš o rok) - když máš to jedno studium absolvované, tak ti "zavřou krám na Bc. studium" i když ještě 4 roky neuběhly. A na tom druhém začínáš platit za DALŠÍ studium.

Tak tohle by asi tak bylo všechno.

Pilňouši můžou mrknout na http://portal.gov.cz - zákony - 111/1998 Sb. (stáhnout si to v txt - je to aktuální úplné znění) - najít si § 58 odst. 4 a promyslet si to sami. Aby si někdo nemyslel že vykládám báchorky ;-).

Radek L.
# Zasláno: 6 Led 2008 18:10


ale kdoví jak to bude za pár let, jestli zavedou normální školné, tak tyhle poplatky padají :).

Radek L.
# Zasláno: 6 Led 2008 18:22


17.21: teď jsem si uvědomil že jsi možná měl(a) na mysli bakalářské + pětileté magisterské dohromady. Je to stejný případ jako jsem popisoval to Bc. a Bc. (začínají obě po maturitě). Po absolvování jednoho se začne u druhého platit za DALŠÍ studium.

Anonymní
# Zasláno: 8 Led 2008 08:55


Radek L.
Možná jsem tupá a na VŠ tím pádem nemám co dělat :-( Ale co tedy pokud bych začala najednou studovat 5 letý magisterský obor a k tomu kombinovaný bakalářský - budu tedy jedno z toho platit???

Anonymní
# Zasláno: 8 Led 2008 11:28


budu tedy jedno z toho platit

Ne. Ale pokud si takhle tupá, tak radši studuj jenom jednu školu :-)

Radek L.
# Zasláno: 8 Led 2008 12:01


Anonymní 8:55:
opravdu můžeš být v klidu, nic neplatíš.

Anonymní 11:28:
:-) :-( :-)

Anonymní
# Zasláno: 22 Led 2008 20:01


a pánové, netušíte, jak je to v konkrétním případě: po maturitě začnu od jednoho okamžiku studovat současně dvě školy, 5leté právo a 3letou ESF, na ESF se po půl roce vykašlu a pokračuji studium práva - odkdy budu platit v tomhle případě? a)po šesti letech b)po šesti letech minus půl roku c)po pěti letech d)po pěti letech minus pul roku? dá mi někdo kvalifikovanou odpověď??? thx

lulamae
Člen
# Zasláno: 22 Led 2008 20:17


Anonymní
Kedze studium na ESF neukoncis riadne, zarata sa ti toho pol roka ako odstudovany cas.
5 rocne pravo mozes bezplatne studovat 5+1 rok, takze v pripade, ze nebudes predlzovat studium na prave, nebudes platit nic.
Dokopy teda budes mat zaratany odstudovany cas na VS 5 a pol roka.
takze, v tvojom modelovom pripade - neplatis nikde nic
(ak zase zle pisem, opravte ma :)

Radek L.
# Zasláno: 22 Led 2008 21:29


anonymní 22.led 20.01h:
a) je správně. Případně až šesti letech. Doba souběžného studia se počítá pouze jednou.

[Počítání času:
od doby kdy začneš první VŠ studium do doby než studium daného typu někde úspěšně dokončíš.]

Lulamae má pravdu že neplatíš nikde nic, ale ten půlrok ti do možné doby studia nezasáhne. Už se jednou počítá jak jsi začínala na obou současně, stejný půlrok se podruhé do toho Mgr. počítat nebude.
Pokud normálním počítáním času uběhlo 5 let, nebude se ti počítat že jsi studovala 5,5 let... to by byla blbost, chápeš?

OT: (a prosím cestovatele putující vesmírem rychlostí blízkou rychlosti světla, aby mě nechytali za slovo - jejich 5 let opravdu může na Zemi znamenat 5,5 let :)

Lulamae má pravdu v tom, že neúspěšná studia se "počítají" - počítají se kdybys chtěla pak na jiné škole dělat zase Bc., tam už budeš mít na studium ne 4 roky, ale jen 3,5.

Radek L.
# Zasláno: 22 Led 2008 21:53


rozhodl jsem se sem inkriminovanou část zákona zkopírovat, ať to všichni vidí:
zák. 111/1998 Sb. O vysokých školách
§ 58 (odstavce 3, 4)
(3) Studuje-li student ve studijním programu déle, než je standardní doba studia zvětšená o jeden rok v bakalářském nebo magisterském studijním programu, stanoví mu veřejná vysoká škola poplatek za studium, který činí za každých dalších započatých šest měsíců studia nejméně jedenapůlnásobek základu; do doby studia se započtou též doby všech předchozích studií v bakalářských a magisterských studijních programech, které byly ukončeny jinak než řádně podle § 45 odst. 3 nebo § 46 odst. 3, přičemž období, ve kterém student studoval v takovýchto
studijních programech a v aktuálním studijním programu souběžně, se do doby studia započítávají pouze jednou.

(4) Studuje-li absolvent bakalářského nebo magisterského studijního programu v dalším bakalářském nebo magisterském studijním programu, stanoví mu veřejná vysoká škola poplatek za studium, který činí za každý další započatý jeden rok studia nejvýše základ podle odstavce 2; to neplatí, studuje-li absolvent bakalářského studijního programu v navazujícím magisterském studijním programu či jde-li o souběh řádných studijních programů nepřesahující standardní dobu studia programu jednoho. Pokud celková doba dalšího studia překročí standardní dobu studia, stanoví veřejná vysoká škola poplatek za studium podle odstavce 3.

bruce
Člen
# Zasláno: 24 Led 2008 23:34


Radek L.
No ono to je tak, že se souběžné studium započítává pouze jednou jen když je úspěšně ukončené.. Takže pravdu má Lulamae - započítá se 5.5 roku

Radek L.
# Zasláno: 25 Led 2008 10:09


bruce: tak ty mi budeš odporovat, jo? ;-)

přečti si pořádně asi tak druhou půlku toho odstavce (3) o příspěvek výš.
zjednodušeně:
do doby studia se započtou též doby všech předchozích studií (ukončených jinak než řádně), doba kdy studoval člověk v aktuálním st.prog souběžně s takovým (nedokončeným) studiem, se započítává (rozuměj do doby aktuálního studij.programu) pouze jednou.

Nebo mi tedy řekni, kde máš to že "započítává se jednou když je úspěšně dokončené".
Jinak jako dobrý.. já vás mám oba rád a jste hodní že se snažíte poradit.. ale nepleťte tadyvtom moc ty budoucí studenty ;-). Stejně to fakt teď nemusejí řešit, až za víc než 5 let.

Víš, tenhle příklad (zadání) je specifický tím, že ty studia začínají současně (Bc 3leté a Mgr pětileté). Kdyby ten Bc. začal o rok dřív a pak studia po roce nebo dvou zanechal, měl by na to Mgr. studium né 6 ale jen 5 let.
zdárek..

Peta
# Zasláno: 25 Led 2008 13:06


ahoja
Taky se chci, prosim, zeptat. Letos budu koncit Bc. na jedne vysce. Pristi rok bych na te same chtela pokracovat v navazujicim magisterskem studiu. To je Ok. Ale navic bych si k tomu chtela pribrat nove studium na jine vysce, ktere bych chtela zakoncit taky Bc. Jak to tedy bude s placenim v tomto pripade? Dekuji dobre dusi ktera se v tom vyzna

Radek L.
# Zasláno: 25 Led 2008 14:03


to bude odstavec (4) :)
absolventka Bc., která si dá další Bc.
Po dobu studia toho dalšího Bc. budeš platit cca 3000/ročně. (konkrétně letos je od MŠMT stanoven strop 3004 Kč).
To nav.mgr. je v pohodě, jak říkáš, to jedině pak za 3 roky kdybys to přetáhla.
není zač :)

lulamae
Člen
# Zasláno: 25 Led 2008 18:18


Radek L.
lebo o tomto bola plamenna diskusia na ISe, kde sa na vsetky mozne pripady pytali decka, a vyslo z toho to, ze v pripade neuspesne ukonceneho studia sa "subezne" studium zapocitava "navyse" - cize by mala 5,5 roka, i ked Studijny rad sa da pohodlne vylozit tak, ze predsa je to subezne, tudiz sa to zapocita len raz. V praxi to riesia tym prvym, nelogickym sposobom. Jedine, ze sa pak konkretne odvolas na ten 3. odstavec.
Ja s tym ale osobnu skusenost nemam.

Anonymní
# Zasláno: 15 Bře 2008 20:35


Dobrý den, rád bych se zeptal na správný výklad a pochopení následující situace: 23.7. 2001 - 5.11.2001 jsem byl zapsán na LF UK v Plzni. Od 13.9.2001 ale studuji mag. program na 1.LF UK v Praze, Plzeň jsem brzy zavrhl. Podle zde dříve uváděných odpovědí jsem pochopil že mám nárok na standardní dobu studia + 1 rok, tj. 6+1 rok. Viděl bych to do 22.7.2008 (připouštím i variantu cca do 31.5.). Během studia medicíny jsem souběžně studoval 3 roky Bc. studium na ČVUT (řádně dokončené před 2 lety). A UK mi poslala na podzim předpis školného a teď znovu (celkem cca 50 tis. Kč). Podle mě zcela neprávem. Odvolívají se na nějaký vnitřní předpis UK. Je požadavek školy oprávněný? Já si myslím, že ne. Prosím, poraďte mi.

Radek L.
# Zasláno: 16 Bře 2008 09:29


Takže tvé studium mgr. oboru (nyní 1.LF) trvá od 23.7.2001 - 6+1 let by mělo být do 22.7.2008. Teď by nic chtít neměli. Víš na jaký svůj předpis se odvolávají? Za správné dle toho zákona to nepovažuji..
Mrknul bych na ten jejich předpis, a zeptal bych se tě: určitě jsi neměl nějaké studium ještě před tím 23.7.01? Máš obor Všeobecné lékařství (6 letý)? (třeba zubní lékařství je pětileté.)
Určitě jsou ve tvých záznamech o studiích tahle data?

Mám pocit že vítr fouká z té strany, že oni to nedokončené studium počítají do doby studia celé (a ne jen tu část která se nepřekrývala s tím co studuješ nyní... tzn. v důsledku se tam možná objevuje DLE MĚ (A DLE MÉHO CHÁPÁNÍ ZÁKONA) NESPRÁVNĚ doba od 13.9. do 5.11. dvakrát. Takhle by to neměli počítat a chtělo by to přijít na to zda to tak dělají, a pokud ano, aby jim to někdo vysvětlil jak je ten zákon myšlen a že to není na jejich vůli (v zákoně se píše "doba souběžných studií se počítá pouze jednou"). Ale to by vysvětlovalo jen cca 2 měsíce navíc..
Odkdy píšou že máš platit (limitní datum)?
Však my tomu přijdeme na kloub. :)

martinvl
# Zasláno: 29 Kvě 2008 16:29


Chtěl bych se zeptat. Studoval jsem souběžně 2 VŠ, řádně ukončil jen jednu (Bc.) druhou ukončil po pár měsících neuspěšně. Pak pokračoval v navazujícím studiu ukončil po pár měsících neuspěšně. Teď chci jít studovat další VŠ (Bc.). Po kolika letech studia budu platit na té další. A popřípadě po kolika letech budu platit když pujdu po tom dalším Bc na mgr. + Kolik se platí až mi bude víc jak 26 let.

Anonymní
# Zasláno: 31 Kvě 2008 15:39


Zeptej se na studijnim konkretni fakulty.

Anonymní
# Zasláno: 4 Čen 2008 20:27


ahoj. Též řeším to samé a asi mi to někdo musíte znovu napsat páč sem trochu mimo. Na podzim nastupuji do prvního ročníku na bakalářské studium (4 leté) a momentálně jsem ve třetím ročníku také bakalářského studia (3 letého) a protahuji o povolený rok. Takže se chci zeptat: bakalářské studium na dvou vys. školách pokud studuji v řádné době bych platit neměla; po úspěšném ukončení toho prvního to druhé také ne? Až mi bude 26 tak to budu platit zdravotní nebo něco takového? uveďte mě do obrazu prosím

lulamae
Člen
# Zasláno: 5 Čen 2008 08:59 | Změnil/a: lulamae


Anonymní
plati sa v principe za dve veci - za predlzene studium abo za dalsie studium.
predlzene studium by sa ta tykalo, ak by to prve Bc. uspesne nedokoncis (ale ty ho dokoncit planujes, v povolenom limite plus jeden rok - to je ok)
Teda, mas jedno uspesne dokoncene Bc. a teraz ides studovat dalsie Bc.
To je brane ako "dalsi studium", a za to momentalne pyta peniaze len LF. Na inych fakultach pytaju 0,- czk
( http://www.muni.cz/study/attributes/tuition_fees_i nfo - pre teba zaujimavy je popl. podla odst. 4)
nieco o poplatkoch je aj tu: http://www.muni.cz/general/legal_standards/mu_stat ute#a6

a s tym vekom to neviem, snad poradi Radek, abo niekto iny

jilguero
Člen
# Zasláno: 5 Čen 2008 09:32


Anonymní
ano, az ti bude 26 let, tak si budes muset platit zdravotni pojisteni, ktere uz za tebe prestane platit stat (to je povinne, socialni pojisteni naopak nepovinne)
u zdravotniho se myslim stale jedna o castku 1 080,- CZK mesicne ...zatim bys to asi po dosazeni veku 26 let vyresila registaci na Uradu prace
kdyby ses nezaregistrovala na UP, musela bys do sve zdravotni pojistovny, kde by ses prihlasila jako osoba bez zdanitelnych prijmu a platila tu vyse uvedenou zakladni castku
jinak dosazenim veku taktez konci danove ulevy s tim spojene...
a ztraci se tim jeste dalsi studentske vyhody, jako treba zlevnene jizdne, etc.

Anonymní
# Zasláno: 14 Čen 2008 13:11


Ahoj, mohl by mi někdo říci, jak je to s placením školného v případě, kdy od roku 2004 studiji Bc. (nyní to prodloužím na 3+2) a od roku 2005 Mgr.? Díky!

Radek L.
# Zasláno: 16 Čen 2008 07:46


anonymní 29.kv 16:29:
sečti si dobu studia Bc. (úspěšných i neúspěšných) které jsi odstudoval.., když přesáhne standardní dobu studia toho co studuješ teď (Bc. většinou 3leté, tedy pokud přesáh. 4 roky), tak platíš za delší studium Bc.
S navaz. mgr. je to stejné - počítá se ti doba Nav.mgr. studia 2+1 je zdarma a pak se platí. Od 26 let žádné zvláštní školné neplatíš. Jen už za tebe coby studenta nebude platit zdravotní pojištění stát, dopravní podniky už na tebe kašlou se studentským jízdným, na věk se myslím kouká i v daních z příjmů...

anonymní 4.čer 20.27:
souhlas s radami lulamae & jilguero.. zdá se že se placení můžeš zcela vyhnout.. existují fakulty které nezpoplatňují další studium, tj. studium druhého Bc. oboru po absolvování jednoho, resp. druhého navaz. Mgr. po absolvování jednoho.
Zdravotní.. ano, kdysi jsem počítal, vyšlo mi 1080 Kč (je to nějaké procento z minimální mzdy, která je myslím 8000, pokud pánové poslanci ještě nepřitlačili ;)

anonymní 14.čer 13.11: pokud jsi celou dobu opravdu studoval/a tak druhý rok Bc. přesčas již platíš za delší studium. Po absolvování pak už jen v některých případech poplatek za další studium (do 3tis ročně, to se dá). Pokud pokračování navazujícím magisterským, je to nový stupeň a neplatíš nic 2+1 let.

tak se mějte, jdu do práce.. ;)

Kasia
Člen
# Zasláno: 17 Čen 2008 11:49


Zdravím, trochu se v tom ztrácím, tak bych byla vděčná, kdyby mě někdo ujistil, jestli to chápu správně:
Článek 5
Poplatek za další studium

(1) Poplatek za další studium je povinen platit student, který je absolventem bakalářského nebo magisterského studijního programu a studuje v dalším bakalářském nebo magisterském studijním programu.

(2) Ustanovení odstavce 1 se nepoužije, jde-li o studenta

a) který je absolventem předcházejícího bakalářského studijního programu (čl. 2 odst. 4), jenž aktuálně studuje v navazujícím magisterském studijním programu, nebo

b) ve studijním programu, jenž začal studovat jako řádný studijní program (čl. 2 odst. 2), a v jehož průběhu absolvoval souběžné studium jiného řádného studijního programu, ve kterém nestudoval déle, než byla standardní doba tohoto jiného studia.

(3) Poplatek za další studium činí za každý započatý rok studia nejvýše základ stanovený podle § 58 odst. 2 zákona.

Takže když letos začnu studovat psychologii (3letá) a příští rok (2009) si k tomu přidám další jednoob.studium (taky 3leté), a po absolvování psychologie půjdu (2011) na navazující Mgr-studium psychologie, měla bych platit jen za rok toho druhého bc.studia?

A kdybych začala obě zaráz už letos a řádně je ukončila, za to navazující Mgr neplatím, jestli to chápu dobře...

Ale kdybych to druhé studium dejme tomu po roce ukončila, počítá se mi to někam??? Jsem z toho trochu zmatená, takže předem moc děkuju za odpověď :-)

. 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . 7 . 8 . 9 . 10 . >>
Vaše odpověď

          vypnout *Co to je?

 » Uživatelské jméno  » Heslo 
 
 

miniBB forum software © 2001-2013 | Využíváme služeb Monty Webhosting
© 2006-2013 Martin Víta, Kurzy-Fido.cz | Spolupracujeme s Aleph.cz | Navštivte partnerské diskusní fórum o testech Scio